saatja seadistamine

Siia üldine arutelu lennuaparaatide teemal.

Moderaator: JazZ

Vasta
tuhkur
Postitusi: 135
Liitunud: 29.05.2008 22:47
Asukoht: Haapsalu

saatja seadistamine

Postitus Postitas tuhkur » 20.11.2008 10:58

Nüüd siis järgmine mure...

Ei suuda kopteril (honey bee king2) swashplate´i õieti liikuma panna.
Kui saatjast(jr mx-12) panen oma arust asjad paika ,et swashplate liigub nagu peab siis on jällegi paigast ära laba nurga muutmine...

ehk siis kui throttle on all siis swashplate on üleval ja vastupidi...

Kui panen selle paika hakkab swashplate ennast valetpidi kallutama.
Ehk lükkan kangi ette kallutab taha ja kui lükkan kangi vasakule kallutab paremale...

samas menüüs on olemas reversing sw ja 120 ccpm rev
tunduvad nagu ühte ja sama asja tegevat...
miks neid siis kahest kohast muuta saab? seal 120 ccpm juures on ka võimalik aile,elev,pit protsente muuta millest ma ka aru ei saanud kuna nende muutmine ei andnud midagi...
[size=75] Gaui EP550 // T-rex 450SE //Honey bee king II//Lama V4
CH 77/63 [/size]

Kasutaja avatar
Märten
Postitusi: 324
Liitunud: 11.09.2005 12:49

Postitus Postitas Märten » 20.11.2008 12:46

ära reversitega mässa, ajab asja ainult keerlulisemaks.
miximise protsendid muudavad küll ja päris palju.
Miximise protsent määrab mixitud servode omavahelise käigu suhte.
Nt elevator mix on 50 siis tähendab see seda et nt üks(oletame nö esimene servo liigub 100% ehk täiskäigu ja teised kaks(nö tagumised) ainult 50%ehk pool käiku. Kui ei ole varem selle kopteriga lennanud siis soovitan alustada väärusest 70%(rahustab agresiivse kopteri natuke maha) ja sealt hiljem edasi minna. Selleks et mixi õigetpidi käima saada on vaja natuke katsetada, nimelt käivad mixi protsendid ka miinusesse nt -70%. See ei täheda mitte midagi muud kui mixi töösuund muutub.
Võin muidugi ka eksida ehk käib antud saatjal asi teismoodi, ei oma sellega kogemusi.
Viimati muutis Märten, 20.11.2008 12:48, muudetud 2 korda kokku.
Märten
Hobimaailm

Kasutaja avatar
JazZ
Fast Hobbies
Postitusi: 1104
Liitunud: 10.06.2005 13:23
Asukoht: Pärnu
Has thanked: 9 korda
Been thanked: 1 kord
Kontakt:

Re: saatja seadistamine

Postitus Postitas JazZ » 20.11.2008 12:47

tuhkur kirjutas:seal 120 ccpm juures on ka võimalik aile,elev,pit protsente muuta millest ma ka aru ei saanud kuna nende muutmine ei andnud midagi...
Just sealt tuleks paika panna maksimum pitch ja cyclic pitch (servo endpointe selleks kasutada pole hea).
Ja neid peaks saama kerida ka miinustesse, ehk siis kui Sul vasak kang ülesse alla vastupidi on siis kruti sealt pitch miinustesse ja ongi korras.


Selle teema oleks võinud lendamise alla teha...

EDIT: Nemesis jõudis ette ja ühte asja ma kommenteeriks:
Nemesis kirjutas:Kui ei ole varem selle kopteriga lennanud siis soovitan alustada väärusest 70%(rahustab agresiivse kopteri natuke maha) ja sealt hiljem edasi minna.
Sellist asja küll väita ei saa, see tuleb ära mõõta (kopterid, saatjad ja servod on erinevad). Esiteks tuleb vaadata et Sul sellise protsendi juures asi juba mehhaaniliselt käigu lõpus poleks ja siis tuleks vaadata mitu kraadi labanurka Sa mingi protsendi juures saad ja selle järgi seadistada.
Mul on T-REX500'l näiteks aileron 68% (Futaba 7C) ja see annab juba 9 kraadi cyclic pitch'i, mis ei ole alustajale sugugi hea...
Fast Hobbies - Mudelipood internetis
Tel: (+372) 712 00 11
E-post: info@fasthobbies.eu
Internetis: www.fasthobbies.eu

tuhkur
Postitusi: 135
Liitunud: 29.05.2008 22:47
Asukoht: Haapsalu

Postitus Postitas tuhkur » 20.11.2008 14:10

ei saa ma ikka aru sellest...

st iseenesest nagu saan aru aga ei toimi ikka nii nagu peab.

Kui ma neid protsente muudan -120%- 120% siis ühel hetkel servo ka liigutas ennast muutmise ajal. Nüüd aga vahet pole kuhu poole ma muudan ei liigu mitte midagi...

panin ka -60% aga ikka samamoodi valesti liigub asi...


nagu aru sain siis seda reversing sw pole mõtet näppida...
ja paika peaks saama nende % muutmisega ja samas menüüs kus saab % muuta saab ka liikumist ümber muuta(ilma %muutmata) sest seal on ka võimalik panna kõigile reverse
[size=75] Gaui EP550 // T-rex 450SE //Honey bee king II//Lama V4
CH 77/63 [/size]

Kasutaja avatar
lauri
pistik.com
Postitusi: 2612
Liitunud: 10.04.2006 20:40
Kontakt:

Postitus Postitas lauri » 20.11.2008 14:19

Esimene asi - swashplate type on ikka õige?
Lauri Laidna - http://www.pistik.com" onclick="window.open(this.href);return false;
[ Xray XB808 2011 + RB Engine | Xray XB808 Electric | Schumacher Mi4LP | VirtualRC ]

Kasutaja avatar
Märten
Postitusi: 324
Liitunud: 11.09.2005 12:49

Re: saatja seadistamine

Postitus Postitas Märten » 20.11.2008 14:51

JazZ kirjutas: EDIT: Nemesis jõudis ette ja ühte asja ma kommenteeriks:
Nemesis kirjutas:Kui ei ole varem selle kopteriga lennanud siis soovitan alustada väärusest 70%(rahustab agresiivse kopteri natuke maha) ja sealt hiljem edasi minna.
Sellist asja küll väita ei saa, see tuleb ära mõõta (kopterid, saatjad ja servod on erinevad). Esiteks tuleb vaadata et Sul sellise protsendi juures asi juba mehhaaniliselt käigu lõpus poleks ja siis tuleks vaadata mitu kraadi labanurka Sa mingi protsendi juures saad ja selle järgi seadistada.
Mul on T-REX500'l näiteks aileron 68% (Futaba 7C) ja see annab juba 9 kraadi cyclic pitch'i, mis ei ole alustajale sugugi hea...
Vabandan
pidasin silmas just aileroni ja elevaatori mixe.
Seal küll mingit läbi painudmist tekkida ei tohiks, sõltumata mis % on.
Vähemalt oma kummalgi kopteril seda tähendanud ei ole. Samas tõesti ehk mõnel kopteril võib probleeme tekkida(hakkab võlli kinni pooma ja kaldekat painutama), kuigi ma seda eriti uskuda ei tahaks, äärmisel juhul väga suure pitchi juures, aga selleks on leiutatud cyclic ring.
Ma millegipärast kahtlustan et me räägime lihtsalt natuke üksteisest mööda :wink:
Märten
Hobimaailm

Kasutaja avatar
JazZ
Fast Hobbies
Postitusi: 1104
Liitunud: 10.06.2005 13:23
Asukoht: Pärnu
Has thanked: 9 korda
Been thanked: 1 kord
Kontakt:

Re: saatja seadistamine

Postitus Postitas JazZ » 20.11.2008 15:24

Nemesis kirjutas:
JazZ kirjutas: EDIT: Nemesis jõudis ette ja ühte asja ma kommenteeriks:
Nemesis kirjutas:Kui ei ole varem selle kopteriga lennanud siis soovitan alustada väärusest 70%(rahustab agresiivse kopteri natuke maha) ja sealt hiljem edasi minna.
Sellist asja küll väita ei saa, see tuleb ära mõõta (kopterid, saatjad ja servod on erinevad). Esiteks tuleb vaadata et Sul sellise protsendi juures asi juba mehhaaniliselt käigu lõpus poleks ja siis tuleks vaadata mitu kraadi labanurka Sa mingi protsendi juures saad ja selle järgi seadistada.
Mul on T-REX500'l näiteks aileron 68% (Futaba 7C) ja see annab juba 9 kraadi cyclic pitch'i, mis ei ole alustajale sugugi hea...
Vabandan
pidasin silmas just aileroni ja elevaatori mixe.
Seal küll mingit läbi painudmist tekkida ei tohiks, sõltumata mis % on.
Vähemalt oma kummalgi kopteril seda tähendanud ei ole. Samas tõesti ehk mõnel kopteril võib probleeme tekkida(hakkab võlli kinni pooma ja kaldekat painutama), kuigi ma seda eriti uskuda ei tahaks, äärmisel juhul väga suure pitchi juures, aga selleks on leiutatud cyclic ring.
Ma millegipärast kahtlustan et me räägime lihtsalt natuke üksteisest mööda :wink:
Mina ka ja see on täiesti võimalik isegi siis kui sul pitch on õigesti seadistatud, aga see selleks. Mu jutu point oli selles et Sa ei saa talle mingi valemiga öelda et pane mingi protsent ja siis on hea. No okei, siis meibi saaksid kui Sul oleks täpselt sama kopter, saatja, servod, servo õlad ja kõik muu ka täpselt samas seades... Nii et ainuke asi mida soovitada saab on laba nurga kraade, kahjuks mina selle kopteri kohta ei tea palju neid soovitatakse.

Lühidalt ja algusest peale: kui Sul 2 servot liiguvad ühes suunas pitch'i kangi liigutades ja üks teises suunas, siis kasuta kanali reverse'i sellel ühel mis teises suunas käib, kusjuures siin pole vahet kas need 2 käivad üldse õiges suunas (ära hakka kahte reverse'ima), paned nad lihtsalt kõik ühes suunas tööle ja pärast keerad nad kõik koos teistpidi käima just selle pitch protsendi seadega.
Fast Hobbies - Mudelipood internetis
Tel: (+372) 712 00 11
E-post: info@fasthobbies.eu
Internetis: www.fasthobbies.eu

Kasutaja avatar
Märten
Postitusi: 324
Liitunud: 11.09.2005 12:49

Postitus Postitas Märten » 20.11.2008 15:38

Minu soovitatud 70% põhinebgi just sellel eeldusel et ka 100% mixi juures käib kõik vabalt. Näiteks suvel helicampis käinud soomlased lendasid mõlemad 95% mixidega(ailer ja elev )(koptriks rex 500 nagu sinulgi), küll kasutasid nad ka cyclic ringi aga seda rohkem sellepärast et max min pitch olid suht ekstreemsed (äkki +- 14, enam hästi ei mäleta).
Räägin seda kõike sest pole veel näinud ühtegi mehaanilselt õigesti paigas lingistikuga kopterit millel 100% mix mingeid probleeme oleks tekitanud.
Märten
Hobimaailm

tuhkur
Postitusi: 135
Liitunud: 29.05.2008 22:47
Asukoht: Haapsalu

Postitus Postitas tuhkur » 20.11.2008 16:02

no tegin sedasi ,et panin siis kõigepealt swashplate´i õieti liikuma...

Siis hakkasin proovima neid protsente muuta...
Aga Aile ja Elev protsentide muutmisega ei juhtunud midagi.
Kui aga pit protsendid miinusesse panin liikusid kõik kolm servot korraga allapoole... ehk siis sinna kuhu vaja...

Aru ma ei saa ainult sellest ,et miks see nii on ,et ainult ühe muutmisega kõik liiguvad mitte ainult üks servo
[size=75] Gaui EP550 // T-rex 450SE //Honey bee king II//Lama V4
CH 77/63 [/size]

Kasutaja avatar
JazZ
Fast Hobbies
Postitusi: 1104
Liitunud: 10.06.2005 13:23
Asukoht: Pärnu
Has thanked: 9 korda
Been thanked: 1 kord
Kontakt:

Postitus Postitas JazZ » 20.11.2008 16:58

Nemesis: Sa ei saa mitte kuidagi eeldada, et 100% juures kõik vabalt käib. Kus sa sellise eelduse said? See prose ongi selleks et piirata liikumist vastavalt vajadusele (kopteritel ei tehta seda servo endpointidega nagu Sa tead). Jah, tegelikult on võimalik seadistada asi mehaaniliselt nii et pitch saab 100% olla, näiteks kasutades lühemaid servo õlgasid, aga Sa ei saa kuidagi eeldada et tema seda teinud on ja nagu ma juba ütlesin, erinevate tootjate saatjatel annab see protsent väga erinevaid tulemusi, nii et selle teadmisega et keegi soomlane kuskil lendas 95%'ga pole mul küll midagi peale hakata. Mul on pitch saatjast 44% ja see annab mul juba +-13 kraadi laba nurka (kusjuures servo õlad on nii pikad kui manual soovitab), nii et pole ju selle protsendi teadmisega midagi peale hakata eks?

tuhkur kirjutas:no tegin sedasi ,et panin siis kõigepealt swashplate´i õieti liikuma...

Siis hakkasin proovima neid protsente muuta...
Aga Aile ja Elev protsentide muutmisega ei juhtunud midagi.
Kui aga pit protsendid miinusesse panin liikusid kõik kolm servot korraga allapoole... ehk siis sinna kuhu vaja...

Aru ma ei saa ainult sellest ,et miks see nii on ,et ainult ühe muutmisega kõik liiguvad mitte ainult üks servo
Tubli :)
Aile ja Elev muudavad kindlasti midagi, võibolla Sa ei oska seda mõõta/näha lihtsalt?
Mis mõttes ühte muutes kõik muutuvad? Sa ei muutnud ühte, Sa muutsid pitchi liikumist ja see peabki mõjutama kõiki kolme servot korraga. Elev ja Aile muudavad üks ette ja taha kallutamist ja teine külgedele kallutamist, jällegi kõiki kolme servot korraga.
Fast Hobbies - Mudelipood internetis
Tel: (+372) 712 00 11
E-post: info@fasthobbies.eu
Internetis: www.fasthobbies.eu

Kasutaja avatar
JazZ
Fast Hobbies
Postitusi: 1104
Liitunud: 10.06.2005 13:23
Asukoht: Pärnu
Has thanked: 9 korda
Been thanked: 1 kord
Kontakt:

Postitus Postitas JazZ » 20.11.2008 17:36

tuhkur: vaata need 2 videot ära, seal on üsna hästi seletatud miks ja kuidas asi toimib. Pole küll sama kopter ega raadio mis Sinul, aga point jääb samaks, ehk on abiks.
http://video.helifreak.com/?subpath=fin ... Part_1.wmv
http://video.helifreak.com/?subpath=fin ... Part_2.wmv
Ma kardan et nende vaatamiseks peab helifreak'i kontot omama ja sisse logitud olema. Kui Sul kontot pole siis www.helifreak.com
Fast Hobbies - Mudelipood internetis
Tel: (+372) 712 00 11
E-post: info@fasthobbies.eu
Internetis: www.fasthobbies.eu

tuhkur
Postitusi: 135
Liitunud: 29.05.2008 22:47
Asukoht: Haapsalu

Postitus Postitas tuhkur » 20.11.2008 17:40

JazZ kirjutas: Tubli :)
Aile ja Elev muudavad kindlasti midagi, võibolla Sa ei oska seda mõõta/näha lihtsalt?
Mis mõttes ühte muutes kõik muutuvad? Sa ei muutnud ühte, Sa muutsid pitchi liikumist ja see peabki mõjutama kõiki kolme servot korraga. Elev ja Aile muudavad üks ette ja taha kallutamist ja teine külgedele kallutamist, jällegi kõiki kolme servot korraga.
Võimalik ,et mul pole jah asi veel päris selge mis mida tegema peab ja teeb...

Aga mina sain aru ,et kuna on kolm servot ja igal ühel ola nimi ja ka saatjas iga servo jaoks nagu oma nimi...
Siis kui muuta ainult ühe % võiks ju ainult üks servo korraga liikuda(seadistamise hetkel)
Või kui ma nüüd õieti aru saan siis peaks vist olema nii ,et pit muudab ju nurka seega peavad kõik kolm liikuma üles või alla...
elevator peaks liigutama kõiki kolme servot nii ,et kalduks ette või tahapoole swashplate.
ja aileron vms peaks siis kallutama külgedele...



Ehk kui mul throttle vms oli kolmveerandi peal ja ma seda pit muutsin negatiivseks nägin kuidas kõik kolm servot liikusid korraga allapoole.

samas kui ma neid teist kahte muutsin ei liikunud ükski servo mitte kuhugi poole...

Ise mõtlesin ,et äkki ongi viga vastuvõtjas. See on mõeldud toimima kaasasoleva saatjaga ja seetõttu kõik funktsioonid ei toimi nii nagu peaks.



ja neid t-rexi videosi olen ma juba kõik läbi vaadanud. Ja on ka t-rex 450 omal olemas...

aga ju siis peab veel üle vaatama neid videoid...
[size=75] Gaui EP550 // T-rex 450SE //Honey bee king II//Lama V4
CH 77/63 [/size]

Kasutaja avatar
JazZ
Fast Hobbies
Postitusi: 1104
Liitunud: 10.06.2005 13:23
Asukoht: Pärnu
Has thanked: 9 korda
Been thanked: 1 kord
Kontakt:

Postitus Postitas JazZ » 20.11.2008 17:51

Hehe :) Kui Sa Aile või Elev protsenti muudad siis ei peagi ükski servo liikuma. Kui Sa tahad et midagi liiguks, siis hoia paremat kangi näiteks paremal ja siis muuda Aile protsenti ja Sa näed et servod liigutavad.
Aile ja Elev protsent muudab põhimõtteliselt seda kui palju maksimaalselt kallutatakse swashplate'i (nagu servo endpoint, aga kõigil servodel korraga). Kui Sa nendega miinustesse lähed siis hakkavad nad vastupidi kallutama.

Ei ole Su vastuvõtjal häda midagi, muidu ei toimiks Sul kõik servod mitte mingis asendis.
Fast Hobbies - Mudelipood internetis
Tel: (+372) 712 00 11
E-post: info@fasthobbies.eu
Internetis: www.fasthobbies.eu

tuhkur
Postitusi: 135
Liitunud: 29.05.2008 22:47
Asukoht: Haapsalu

Postitus Postitas tuhkur » 20.11.2008 17:59

ma hakkasin ise ka mõtlema ,et saatja viga ei saa olla kuna saatja ise ju reguleerib servode liikumist...

Aga tänud

Nüüd peab veel õiged väärtused kõikjale panema ja siis saab uuesti lendama hakata...
[size=75] Gaui EP550 // T-rex 450SE //Honey bee king II//Lama V4
CH 77/63 [/size]

tuhkur
Postitusi: 135
Liitunud: 29.05.2008 22:47
Asukoht: Haapsalu

Postitus Postitas tuhkur » 21.11.2008 10:08

nüüd tagantjärgi teemat läbi lugedes on asi kohe selge mida te öelda tahtsite :D ja millest jutt käib...

Aga järgmine nö mure...

kui saatja kang on keskasendis siis peaksid kõik servo õlad vms ka nö keskel olema?

Mul aga päris nii ei ole. kaks servot on enamvähem aga kolmas on küll päris mööda.
Need saan küll paika kasutades seda sub trim´i (ühe servo oma läheb aga peaaegu maksimumini ,et otse oleks)

Kas see on nö normaalne?
ja millest see tuleb? saatjast?
Et üks päris mööda on...
[size=75] Gaui EP550 // T-rex 450SE //Honey bee king II//Lama V4
CH 77/63 [/size]

akaver
Postitusi: 584
Liitunud: 20.09.2006 09:55
Asukoht: harjumaa
Kontakt:

Postitus Postitas akaver » 21.11.2008 10:13

tuhkur kirjutas: kui saatja kang on keskasendis siis peaksid kõik servo õlad vms ka nö keskel olema?
Autodel on protseduur selline:
1) hoovad maha
2) voolud sisse (rx ja tx)
3) subtrimid jne kõik 0'i.
4) hoob peale võimalikult keskasendis
5) subtrimmiga hoob täpselt keskele

Analoogservodel on hoob tavaliselt suht keskele võimalik panna kui raadio on 0'is, digiservodel on 3pk'l standard +-30 epa't. Ja seda sõltumatult digiservost (nii ko-propo, sanwa, kui futaba on mul kõik sellised).
akaver
http://shop.akaver.com

tuhkur
Postitusi: 135
Liitunud: 29.05.2008 22:47
Asukoht: Haapsalu

Postitus Postitas tuhkur » 21.11.2008 10:15

ise mõtlesin ka ,et neid õlgasi vms peaks saama ise tõsta keskele.
Aga originaal saatjaga olid nad ka ilusti keskel ja kõik toimis ilusti...

Seepärast ma nagu ei saagi aru miks nüüd nii on...
[size=75] Gaui EP550 // T-rex 450SE //Honey bee king II//Lama V4
CH 77/63 [/size]

Kasutaja avatar
JazZ
Fast Hobbies
Postitusi: 1104
Liitunud: 10.06.2005 13:23
Asukoht: Pärnu
Has thanked: 9 korda
Been thanked: 1 kord
Kontakt:

Postitus Postitas JazZ » 21.11.2008 10:18

tuhkur kirjutas:kui saatja kang on keskasendis siis peaksid kõik servo õlad vms ka nö keskel olema?

Mul aga päris nii ei ole. kaks servot on enamvähem aga kolmas on küll päris mööda.
Need saan küll paika kasutades seda sub trim´i (ühe servo oma läheb aga peaaegu maksimumini ,et otse oleks)

Kas see on nö normaalne?
ja millest see tuleb? saatjast?
Et üks päris mööda on...
Pane subtrimmid nulli, kangid keskele ja võta servo õlad servo küljest ära ja proovi nad võimalikult täpselt 90 kraadi nurgana külge panna, vahest aitab ka servode ümberpaigutus. Mida vähem subtrimmi kasutad, seda parem.
Veel üks asi, kui kopter hõljudes kuskile poole kaldub, siis ära selle kompenseerimiseks trimme kasuta, vaid püüa linkide pikkust reguleerida (neid mis servode küljest swashplate'i külge lähevad). Mina olen ka minimaalselt subtrimmi selleks kasutanud kuid see pole ka parim lahendus.

Endiselt võiks keegi võimekas inimene selle teema lennunduse alla liigutada...
Fast Hobbies - Mudelipood internetis
Tel: (+372) 712 00 11
E-post: info@fasthobbies.eu
Internetis: www.fasthobbies.eu

tuhkur
Postitusi: 135
Liitunud: 29.05.2008 22:47
Asukoht: Haapsalu

Postitus Postitas tuhkur » 21.11.2008 11:05

aga kas see tuleb siis saatjast ,et servod pole omal kohal?
Kuna originaal saatjaga oli kõik paigas.
[size=75] Gaui EP550 // T-rex 450SE //Honey bee king II//Lama V4
CH 77/63 [/size]

Kasutaja avatar
JazZ
Fast Hobbies
Postitusi: 1104
Liitunud: 10.06.2005 13:23
Asukoht: Pärnu
Has thanked: 9 korda
Been thanked: 1 kord
Kontakt:

Postitus Postitas JazZ » 21.11.2008 11:13

tuhkur kirjutas:aga kas see tuleb siis saatjast ,et servod pole omal kohal?
Kuna originaal saatjaga oli kõik paigas.
Erineva saatjaga võib servo keskkoht olla erinev jah, aga sellest pole midagi. Tõsta lihtsalt servo õlg servo otsas õigesse asendisse.
Fast Hobbies - Mudelipood internetis
Tel: (+372) 712 00 11
E-post: info@fasthobbies.eu
Internetis: www.fasthobbies.eu

Vasta